Bursztynowy Szlak - Bory Tucholskie

Jak każda dobrze zapowiadająca się opowieść tak i ta zaczyna się słowami dawno, dawno temu.


 Historia powstania bursztynu, czyli żywicy kopalnej pradawnych roślin głównie iglastych jest jedną z najstarszych pośród znanych nam historii kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Bursztyn, Jantar lub Amber to nic innego jak skamieniała żywica, która powstała ponad 40 milionów lat temu.

 b2jpeg


Bursztyn tworzy nieregularne bryłki i najczęściej spotykany jest w kolorze żółtym. Czasami spotkać można zatopione w nim szczątki zwierząt, owadów i roślin, które nazywane są inkluzjami. Ślady wyrobów z bursztynu sięgają Neolitu i znajdowano je w okolicach Słupska (Niedzwiedż z bursztynu) lub Żuław. Najbardziej ceniony jest bursztyn bałtycki, który był wydobywany przemysłowo w XIX w. Największa znaleziona bryła bursztynu bałtyckiego waży 9,75kg i można  ją zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym w Berlinie. Na terenach Północnej Polski znajdowały się odkrywkowe kopalnie Bursztynu skąd trafiał on szlakami wodno-lądowymi , nad Adriadyk, do Grecji, Włoch a nawet do Egiptu.

zoa bursztynujpeg

Dziś jest szczególnie cenionym wyrobem na rynku Chińskim, gdzie swoje wyjątkowe prace prezentują także studenci ASP w Gdańsku. Mało kto wie że również w regionie Borów Tucholskich od Swornychgaci aż do Bydgoszczy znajdowały się pokłady i kopalnie bursztynu które były wykorzystywane aż do 1830r kiedy władze zabroniły szukania bursztynu w lasach państwowych.

szlak bursztynowyjpeg

Wyroby z bursztynu można podziwiać w Muzeum Bursztynu w Gdańsku a zakupić podczas Jarmarku Dominikańskiego na przełomie lipca i sierpnia lub na targach bursztynu Amberif.

 Pamiętajcie kto szuka ten znajdzie. Do zobaczenia w Borach Tucholskich, a może i Wam kiedyś uda się znaleźć równie imponujący okaz jak ten w Muzeum w Berlinie.

Powodzenia w poszukiwaniach :)